ALTIN GRAM
%-0.57 258.8 TL 06:25
DOLAR
%-0.01 5.6775 TL 06:25
EURO
%-0.15 6.3625 TL 06:25
BITCOIN
%-0.56 $10298.92 03:25

Fed'in kafası karışık.Bist ise ayrışıyor...

FED Tutanakları ‘’Aklımız Çok Karışık’’ Küresel Piyasalar Ticaret Görüşmeleri İyimserliğiyle Yükselişte. BİST ise Ayrışıyor!

Fed'in kafası karışık.Bist ise ayrışıyor...

Banka ve Holding sektörü hisselerinin satıcılı ve değer kayıplarının devam ettiği BİST100 endeksinde 101.200 desteği üzerinde tutunma gayreti devam ediyor. 5,32 seviyesi üzerine çıkan doların baskıladığı endekste dün gün sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla BİST100 endeksi günü %0,23 değer artışı ve 229 puanlık yükselişle 101.971 puandan tamamladı. Dünya borsalarında toparlanan ve yükselişlerden negatif ayrışmaya devam eden endekste bankacılık sektörü hisselerindeki satıcılı seyir etkili olurken bir kez daha denenen 102.500 direnci geçilemedi. FED Ocak Faiz Toplantısı Tutanaklarında Büyümeye dair riskler faiz adımlarına ara vermeyi teşvik ediyor ifadesiyle FED’in 2019 yılında faiz artırımı konusunda oldukça esnek davranma ihtimali yurtdışı piyasalarda risk iştahını devam ettirirken bu hareketlerin yansımasını bugünkü işlemlerde görme ihtimalimiz yüksek. Bir tek şartla doların yükseliş eğilimine ara vermesi ve banka hisselerine alımların gelmesi. Bu gerçekleşmez ise endekste sıkışma devam edecektir.

FED Tutanaklarında Öne Çıkan  Önemli İpuçlarına Gelince :

 • Aşağı yönlü risklerin arttığına dikkat çekildi
 • Ticaret, mali politika, hükümetin kapanmasına dair endişeler ortaya kondu.
 • FED üyelerinin neredeyse tamamı oynaklık ve sıkılaşan finansal şartlara dikkat çekti.
 • Bilanço daraltma planını yavaşlatma ve sona erdirme şartları tartışıldı.
 • Çoğu üye 2019'da faiz adımlarının ne olması gerektiği konusunda emin değil.
 • Çoğu üye bilanço daraltmanın sonunun kısa zamanda duyurulmasını istiyor.

 

Kısaca FEDBaşkanlarının kafaları hiç olmadığı kadar karışık ve atacakları adımların sonuçlarını kestirmekte ilk defa çok zorlandıkları  ise oldukça net..

BİST100

Endekste 100.200-102.500 sıkışmasında bugünkü seanslar FED Tutanakları ardından oldukça önemli. Küresel Piyasalardaki yükselişlerden etkilenmeyen ve bant aralığına sıkışan endekste Banka ve Holding hisselerinde yükselişler yaşanmaması durumunda bir kez daha 100.600-100.200 desteklerine geri çekilme ihtimali olsa da olası yükselişlerde 102.500 bu kez geçilirse yeni bir trende girme ihtimalinin de olduğunu notlarımıza ekleyelim. Bunun olması içinse Euro/Dolar paritesinin 1,13 üzerine çıkması ve 1,1350 üzerine geçme ihtimalinin kuvvetlenmesi gerekiyor.

Manşette Neler Var

 • ABD ve Avrupa Borsaları Alıcılı ve Yükselişlerle günü tamamladı. Asya Piyasaları ise ticaret Görüşmeleri İyimserliğini alıcılı fiyatlamaya devam ediyor
 • FED Tutanakları: Büyümeye dair riskler faiz artışına ara verilmesini teşvik etti.
 • Hazine/27 Şubat valör tarihli "Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası" ihracı yapılacak.
 • Bugün ABD ve Euro Bölgesinde açıklanacak Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi ve Almanya'da enflasyon verilerinin(TÜFE) verisini takip ediyoruz.
 • Vermont eyaleti Senatörü Bernie Sanders kendisine 'çılgın diyen Trump'a "Çılgın olan şey; ırkçı, cinsiyetçi, yabancı düşmanlığı ve sahtekarlık yapan bir başkanımızın olması. İnsanları bir araya getirip sadece Trump'ı yenmekle kalmayacağız, aynı zamanda bu ülkenin ekonomik ve politik hayatını da değiştireceğiz" diye cevap verdi
 • Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Denizli 29 Ekim Bulvarı ve Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek mitinglerde halka hitap edecek.(Denizli/13.30/Manisa/16.00

Diğer Haberler