ALTIN GRAM
%-0 247.7 TL 01:54
DOLAR
%-0.01 6.0293 TL 01:54
EURO
%0.04 6.7458 TL 01:54
BITCOIN
%-0.83 $7966.79 22:53

Haber Akışının Daha Ön Plana Çıktığı Yeni Güne Başlarken.

Haber Akışının Daha Ön Plana Çıktığı Yeni Güne Başlarken.

FED Başkanı Powell sunumu ardından küresel piyasalarda ve BİST’te başlayan satıcılı seyir Pakistan ve Hindistan arasında başlayan gerilimin karşılıklı nükleer silah kullanma tehdidiyle gerilimi tırmandırmaya devam etmesi baskıyı artırdı. Bu olumsuz gelişmelerin ardından BİST100 endeksi günü %0,90 değer kaybıyla 104.141 puandan tamamladı. Endeksteki değer kaybında %1,22 değer kaybeden holding ve %2,88 değer kaybeden gıda sektörü hisseleri oldu. 941 puanlık geri çekilmede işlem hacminin de 7,1 milyar TL olduğunu notlarımıza ekleyelim.

Brexit belirsizliğini korurken İngiltere Başkanı May’in yeni planı ve Anlaşmalı/Anlaşmasız Brexit ile Brexit’in ertelenmesine ilişkin oylama hamlesi FED Başkanı Powell’ın ABD Büyümesine dair kaygıları üzerine Pakistan/Hindistan Gerilimi yeni günde de endekste baskı yaratmaya devam ediyor. Bu sabah itibariyle Dolar/TL  yeniden 5,32 seviyesinin üzerine çıkarken Euro/Dolar paritesinin 1.1377 seviyesinde olduğunu ve haber akışına göre endekse yön vereceğini hatırlatalım.  Avrupa borsalarındaki değer kayıplarına paralele özellikle Almanya Dax ile körele hareket eden BİST100 endeksinde 104.000 üzerindeki seyir devam ederken geri çekilmelerde 103.500/102.400 destek olmaya devam ederken yukarıda 105.500 hedef değer seviyesini korumakta. Pakistan /Hindistan geriliminin artarak devam etmesi durumunda Pakistan da faaliyette bulunan ve Borsa İstanbul’da da işlem gören hisse sentlerinde baskının devam edebileceğini de notlarımıza ekleyelim. Veri akışı açısından bugün içeride Dış Ticaret Dengesi ve ABD/Büyüme verisini takip ediyoruz.

Manşette Neler Var

 

  • ABD borsaları Trump Kim zirvesi, Powell'ın sunumu, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'ın ve Trump'ın eski avukatı Cohen'in açıklamaları arasında günü karışık seyirle tamamladı.
  • Powell Temsilciler Meclisi sunumunda bir kez daha sabır derken Bilanço ile ilgili yakın zamanda açıklama yapacaklarını dile getirdi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "ABD Başkanı Trump'ın Kıdemli Danışmanı Jared Kushner ile baş başa görüşmemizde, ülkelerimiz arasındaki ekonomik iş birliğini artırmaya yönelik adımları görüştük" dedi
  • ABD/Lightizer: Çin'in daha fazla ABD ürünü alması anlaşma için yeterli değil. Daha gidilecek çok yol var.
  • Çin'de imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi, 2016'dan beri en düşük seviyesine gerileyerek 49,2 oldu.
  • ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore ile nükleer bir anlaşma yapma konusunda acele etmeyeceğini kaydederek, "Önemli olan doğru bir anlaşma yapmak." ifadesini kullandı.

Diğer Haberler

Haftanın son işlem gününde gündem de neler var ?
Haftanın son işlem gününde gündem de neler var ?
Global Piyasalarda Risk İştahının Seyri Fiyatlamalar Üzerinde Etkili Olmaya Devam Ediyor…
Global Piyasalarda Risk İştahının Seyri Fiyatlamalar Üzerinde Etkili Olmaya Devam Ediyor…
Çin ABD'nin gümrük vergisi kararına meydan okudu
Çin ABD'nin gümrük vergisi kararına meydan okudu