ALTIN GRAM
%-0.47 276.45 TL 18:28
DOLAR
%-0.19 5.7202 TL 18:28
EURO
%-0.22 6.3508 TL 18:28
BITCOIN
%-6.27 $10072.09 15:27

Maden zengini olan Türkiye, dünyada maalesef söz sahibi değil

Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de.

Maden zengini olan Türkiye, dünyada maalesef söz sahibi değil

Maden zengini olan Türkiye, dünyada maalesef söz sahibi değil. Milyarlarca dolarlık değere sahip olan rezervlerin acilen gün yüzüne çıkarılıp ekonomiye kazandırılması şart

90 çeşidin 77'si

Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de. Türkiye'de ruhsatlandırılan ve keşfedilen milyarlarca dolarlık maden rezervi bulunuyor. Nadir ve çok değerli madenlerin yanından mermer, linyit kömürü, kaya tuzu, bor, bakır cevheri Türkiye'de en çok rezerve sahip madenler. Ayrıca altın da Türkiye'de yüksek rezerve sahip madenler arasında. Bir başka deyişle trilyon dolara ulaşan bir rezerv söz konusu.

İhracattaki payı az

Dünya ticaretinde de önemli bir değeri olan ve her zaman talep gören söz konusu maden zenginliği maalesef ekonomiye yeterince yansımıyor. 170 milyar dolarlık ihracattan madencilik sektörünün aldığı pay 4-5 milyar dolar. Bunun da çoğunu doğaltaş grubu oluşturuyor. Atıl ve yeryüzüne çıkarılmayı bekleyen bu değerlere dikkat çeken Niziplioğlu Holding Başkanı Ömer Niziplioğlu, "Ülkemiz, metalik madenlerin yüzde 40' ının olduğu, Afganistan'dan başlayıp Orta Avrupa'ya kadar uzanan Tetis Kuşağı' nda bulunuyor. En büyük bölümü Türkiye'den geçiyorsa bizim neden metalik madenlerden gelirimiz yok?" diye konuştu.

Döviz ihtiyacını karşılar

Gelişmiş ülkelerde madencilik gelirinin milli gelire oranının yüzde 5-10 arasında olduğuna dikkat çeken Ömer Niziplioğlu, "Yani bizim 40 milyar dolarlık maden ihracatımız olmalı. Bu, cari açığımızı kapattığı gibi enerji faturamızın da çoğunu karşılayabilir. Bir başka deyişle, dış finansman kaynak ihtiyacının büyük bir bölümünü madenlerden karşılayabiliriz. Üstelik bu madenleri yerli imkanlarla çıkarabilecek teknik yeterliliğimiz var" dedi.

Milli şuurla olur

Devletin 10 binlerce maden arama ve çıkarma ruhsatı dağıttığını ifade eden Niziplioğlu, "Maden Tetkik ve Arama (MTA) üzerine düşeni yapmış. Aramış, bulmuş ve ihale etmiş. Bundan sonrası işadamlarının işi. Biz de bu noktada devreye girdik" şeklinde konuştu. Birçok maden sahasının ruhsatı olmasına rağmen işletilmediğini belirten Niziplioğlu, şunları aktardı: "Çok parçalı yapıyı tek çatı altında birleştirmemiz gerekiyor. Eksik olan şey kaynak. Kaynak için en doğru yol gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi 'maden yatırım ortaklığı' kurmak. Biz bu kapsamda Nimaş' ı kurduk. Nimaş halka açık, şeffaf bir şirket olacak. Her isteyen maden yatırım ortaklığı üzerinden madenlere ortak olabilecek. Herkes koyduğu paranın karşılığında ne kadar gelir elde edeceğini bilecek. Çünkü rezervlerin değeri, ederi bağımsız denetim raporlarıyla ortaya koyulacak. Yer altındaki bu servetin ekonomiye kazandırılması ancak milli şuurla olur. Kaybedecek vaktimiz de yok. Bunu biz yapmazsak, global fimaların bu kaynaklardan nemalanmasına seyirci kalırız."

Diğer Haberler