ALTIN GRAM
%0.7 260.98 TL 18:49
DOLAR
%0.58 5.6889 TL 18:49
EURO
%0.61 6.3841 TL 18:49
BITCOIN
%-2.56 $10270.01 15:49

Bugün gözler Fed ve FMOC üyelerinde...

Bugün gözler Fed ve FMOC üyelerinde...

Geçen Cuma günü güçlü gelen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası haftanın ilk işlem gününde piyasalarda ilk işlemlerde Asya seansı satıcılı bir seyir izledi. Japonya ve Çin borsalarında gözlenen sert satışlar gün boyu devam etti ve kapanış yine negatif bölgelerde tamamlandı. Japonya’da açıklanan makine siparişleri verisinin son sekiz ayın en düşüğünde açıklandığı gözlenirken bu durum ticaret savaşlarının bir etkisi olarak tezahür etti.

Asya piyasalarındaki bu satıcılı seyrin ardından Avrupa’da da satışların yaşandığı gözlenirken bu durumun ABD vadelileri tarafında da sürdüğü gözlendi. Avrupa’da günü en önemli gelişmesi ise Deutsche Bank'ın hisse senedi işinden çıkacağı ve yılın ikinci çeyreğinde 2.8 milyar euro net zarar yazabileceği ve 2022'ye kadar 18 bin çalışanın işine son verebileceğine dair haberler oldu. Avrupa’daki satışların bir nedeni olarak bunu  da ayrıca göstermek mümkün.

ABD piyasalarında ise yatırımcıların FED’in faiz indirimi konusundaki son veriler sonrası olası strateji değişikliğini fiyatlaması ile birlikte yine diğer ülke borsalarında olduğu gibi satıcılı bir seyir izledi. Yaşanan bu düşüşte Apple hissesine gelen satışların dikkat çektiği gözleniyor. Piyasalarda gözler yeniden sahne alması beklenen Powell’ın yapacağı konuşmalarda olacak. Son veriler ardından para politikasına ilişkin söylemlerde bir değişiklik yapıp yapmayacağı piyasaların yakın takibinde olacak. Ayrıca Çarşamba günü açıklanacak FOMC toplantı tutanaklarının beklendiğini de hatırlatalım.

Piyasalarda bir başka endişe unsuru olan jeopolitik gelişme kapsamında değerlendirdiğimiz İran’ın Uranyum zenginleştirme işlemlerinde yasal sınırı aşması sonrası İngiltere’nin bu durumu normale döndürme uyarılarının gelmesini ve Cebelitarık Boğazı'nda İran'a ait petrol tankerine el koymasını ise küresel piyasaların riskli varlıklar ile güvenli varlıklara olan talep artışı arasında gidip gelme eğilimi bakımından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yurtiçinde ise TCMB başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın atanması sonrası ilk tepkilerde TL varlıklar sert hareketlere maruz kalsa da devamında bu hareketlerin yerini sakin bir seyre bıraktığı gözlendi. Buradan çıkarılabilecek yorum şu an için TCMB’nin bağımsızlığı ile ilgili endişeler henüz yüksek boyutta değil ve bununla ilgili olarak yeni başkanın konuşma ve ilk icraatları bekleniyor. Bununla birlikte dün ekonomide bazı düzenlemeler içeren torba teklif meclise sunuldu. İçinde en dikkat çekeni ise İstanbul yaklaşımına benzer uygulama ile şirket borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler oldu.

Diğer Haberler