ALTIN GRAM
%0.71 261.05 TL 18:48
DOLAR
%0.59 5.6904 TL 18:48
EURO
%0.61 6.3834 TL 18:48
BITCOIN
%-2.49 $10273.98 15:48

Faiz indirim sinyali piyasaları bahar havası getirdi...

Faiz indirim sinyali piyasaları bahar havası getirdi...

Dün günün en önemli gündem maddesi FED başkanı Powell’ın kongreye yapacağı sunumdu. Bu sunum öncesi yayınlanan konuşma metninde Powell’ın ABD ekonomisi hakkında Haziran ayından bu yana ticaret gerilimlerine bağlı belirsizliklerin arttığına işaret etmesi ve enflasyonda %2 seviyesinden uzakta kalınacağına dair riskin FED’in beklediğinden daha fazla kalıcı olabileceğine değinmesi dikkat çekti. Ayrıca ABD ekonomik büyümesinin sürdürülmesi konusunda uygun davranacak ifadelerine de sunumda yer vermesi, Temmuz ayı için faiz indirim beklentilerinin güçlü gelen tarım dışı istihdam verisi sonrası yeniden artmasına neden oldu. Bu açıklamaların akabinde faiz artırım ihtimalleri 25 baz paun için %80’li seviyelere gelirken, 50 baz puan için yeniden %20’lere yaklaştı. Bu oranlar dün sabah saatlerinde 25 baz puan için %96 seviyelerindeydi. Açıklamaların ardından ons Altın’da 1400 Dolar üzerine sert yükseliş yaşanırken Dolar endeksi zayıfladı ve paritede 1.1260 seviyeleri test edildi.10 yıllık tahvil faizleri ise 2.11’den 2.06’ya geriledi. SP500 endeksi ise tarihinde ilk defa 3.000 puanın üzerine geçti fakat kapanışı 2992 puanda yaptı.

Günün diğer faiz indirimleri konusundaki beklentileri şekillendirecek gelişmesi ise FOMC toplantı tutanaklarıydı. Tutanaklarda "Çoğu Fed üyesi artan riskler karşısında güçlü faiz indirimi bekliyor, yakın zamanlı faiz indirimi şokları yumuşatabilir. Bazı üyeler henüz güçlü faiz indirimi için bir neden görmüyor yorumu yapılırken birkaç üye faiz indiriminin finansal dengesizlikler yaratabileceğini belirttiği, birkaç üyenin ise faiz indiriminin ekonomide aşırı ısınmaya yol açabileceğinden endişeli olduğu" ifadeleri yer aldı. Bu gelişmenin ardından da Altın’da yükselişin yeniden güç kazandığı gözlendi. Sonuç olarak Temmuz ayı sonunda FED’den bir faiz indirimi artık iyiden iyiye belli oldu görünüyor. Ayrıca Powell’ın Trump istedi diye istifa etmem açıklaması da sunuma damgasını vuran bir başka gelişme oldu.

Yurtiçinde ise özellikle Powell’ın açıklama metni ve ardından yaptığı sunumda faiz indirimine işaret etmesi borsadaki yükselişlere destek oldu ve 98.500 üzerinin yeniden test edildiği gözlendi. Dünkü gelişmelerin endeks üzerindeki olumlu etkisi bir süre daha devam edebilir. Fakat yurtiçinde S400 ve Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları konusunda yaşanan gerilimler Türk varlıkları açısından yakından takip edilmeli. Özellikle son günlerde Doğu Akdeniz çalışmalarımız ile ilgili gelen açıklamalar yoğunlaşmış durumda. Dün konu hakkında Ermenistan’dan ve yine ABD’den açıklamalar geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinden ve Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşmasından "endişe duyduğunu" bildirdi. Bu konu hakkında geri adım atmayacak görüntü vermeye devam edeceğimiz için bu tarz söylemleri önümüzdeki günlerde duymaya devam edeceğiz görünüyor. Bugün yurtiçinde cari denge açıklanacak. Mayıs ayında fazla verilmesi mümkün görünüyor.

Diğer Haberler