ALTIN GRAM
%0.64 260.82 TL 20:06
DOLAR
%0.56 5.6879 TL 20:06
EURO
%0.61 6.3842 TL 20:06
BITCOIN
%-2.71 $10251.31 17:06

Dolar/TL'de sert gerileme yaşanıyor...

Dolar/TL'de sert gerileme yaşanıyor...

USDTRY

 

S-400 meselesinden kaynaklı ABD'nin Türkiyeye uygulayacağı yaptırım meselesi konuşulurken, dün, önümüzdeki günlerde toplanacak Avrupa Konseyinin, Türkiyenin Doğu Akdenizde sürdürdüğü sondaj çalışmalarına karşı bazı yaptırım uygulanmasının görüşeceği haberler sonrası TL varlıklarında sert satışların yaşandığı izlendi. Bu süre zarfında ülke risk indikatörü olarakta bilinen Türkiye 5 Yıllık CDS'inde yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü. Fakat, Powell'ın dün temsilciler meclisinde yapacağı yarıyıl sunumu metninde zayıf enflasyon riskinin Fed'in mevcut beklentilerinden daha kalıcı olabilir, Haziran'dan bu yana belirsizliklerin görünümü zayıflattı ifadeleri sonrası Dolar endeksindeki düşüşle birlikte kurda da yeniden 5.70'li seviyelere doğru geri çekilmeler hız kazandığı gözleniyor.,

USDTRY paritesi düşen kanal içindeki hareketini sürdürüyor. Paritenin kanal içinde kalmayı sürdürdüğü müddetçe geri çekilme hareketi  devam edebilir. Haftanın ilk işlem gününü  boşlukla açan kurun, bu boşluğu kapatma çabasının sürdürdüğü gözleniyor.  Bu bakımdan geri çekilme hareketinin devam etmesi adına 5,7050 direnç seviyesi altındaki kapanışlar önem arz ederken, söz konusu seviyenin altındaki kapanışlar 5,64-5,58 bölgesini gündeme getirebilir.

 

EURTRY

 

Gerek yurt içinde gerekse Euro bölgesinde zayıf veri akışının olduğu günde, Avrupa Komisyonu, artan ticaret gerginlikleri ve politika belirsizliğinin avrupa bölgesi üzerinde baskı oluşturduğunu işaret ederek Euro Bölgesi'nde 2020 yılındaki büyüme rakamında revizyona gitti. Komisyona göre 2020 yılında Euro Bölgesi için daha önceki tahmini büyüme rakamı %1.5 iken bu tahminini %1.4 olarak güncelledi. Bu açıklama sonrası paritede kısmi geri çekilmeler yaşandı. Diğer taraftan Salı günü kamuoyuna yansıyan “önümüzdeki günlerde toplanacak Avrupa Konseyinin, Türkiyenin Doğu Akdenizde sürdürmüş olduğu sondaj çalışmalarına karşı bazı yaptırım uygulanmasının görüşeceği” haberleri sonrası TL ve TL varlıklarında ciddi değer kayıpları görülürken, dün yaşanılan kayıpların bir kısmınının geri alındığı izlendi.

EURTRY paritesini teknik açıdan incelediğimizde, düşen kanal içinde hareketini sürdürdüğü gözleniyor. Kanal içinde kalmayı sürdürdüğü sürece aşağı yönlü hareketler görülebilir. Bu minvalde olası 6.4400 direnç seviyesi altındaki kapanışlar kurda tekrardan 6.3700-6.3000 seviyelerini gündeme getirebilir.

Diğer Haberler