ALTIN GRAM
%-0.17 274.79 TL 20:40
DOLAR
%-0.61 5.6677 TL 20:40
EURO
%-0.69 6.2742 TL 20:40
BITCOIN
%-0.63 $10222.25 17:40

ABD verileri güçlü geldi.Piyasalar rahatladı...

ABD verileri güçlü geldi.Piyasalar rahatladı...

FED başkanı Powell’ın iki günlük sunumunda faiz indirim beklentilerini güçlendiren zayıf enflasyon vurgusuna ters bir görüntü dünkü Haziran ayı enflasyonu sonuçlarıyla kendini gösterdi. Dün açıklanan verilere göre tüketici fiyatları Haziran'da aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 1.6 artış kaydetti. Beklenti sırasıyla yüzde 0.0 ve yüzde 1.6 idi. Volatilitesi yüksek gıda ve enerji fiyatları hariç tüketici fiyatları aynı dönemde bir önceki aya göre yüzde 0.3 ile Ocak 2018'den beri (17 ay) en güçlü artışın kaydetti. Yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 2.1 seviyesinde gerçekleşti. Ana harcama gruplarında konut, ikinci el motorlu araç, giyim, mobilya ve ev hizmetleri maliyetlerindeki artış dikkat çekti. Bu sonuçların ardından FED’den gelecek faiz indirimine dayalı beklentilerin yeniden düşüş gösterdiği gözlendi. 50 baz puanlık indirim fiyatlaması dün sabah saatlerinde 526’lara ulaşmışken enflasyon verisi sonrası %17’lere geriledi. 25 baz puanlık indirim fiyatlaması ise %82.5 oranında fiyatlanıyor. Bu sonuçların ardından Dolar’da bir miktar güç kazanımı oluştu. Ons Altın’da ise 1427 seviyelerinden 1400 yakınlarına geri çekilmeler gözlendi. ABD borsaları ise karışık seyir izledi.

Powell, Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi'ne yaptığı konuşmada ise "İşsizlik ve enflasyon arasındaki ilişki yaklaşık 20 yıl önce zayıf hale geldi," dedi ve "Daha zayıf, daha zayıf ve daha zayıfladı" değerlendirmesinde bulundu. Açıklamalarında ayrıca ekonominin ne küçülmesine ne de büyümesine yol açan faiz seviyesi olan ve "nötr faiz" olarak anılan oranın geçmiş hesaplamaların gösterdiğinden daha düşük seviyede olduğunu ve bunun da para politikasının çok fazla kısıtlayıcı olduğu anlamına geldiğini kaydetti. Ayrıca dün New York FED başkanı John Williams kişisel olarak ABD’de yakın dönemde yükselen bir resesyon riski görmediğini ifade etti.

Dün Avrupa borsaları ise Uluslararası Para Fonu'nun Euro Bölgesi ekonomisinin küresel ticari ihtilaflar, Brexit ve İtalya’nın borçlarından kaynaklanan artan risklerle karşı karşıya olduğu uyarısının ardından İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi hariç günü düşüşle tamamladı.,

Yurtiçinde ise dün cari denge Mayıs ayında 151 milyon Dolar fazla verdi. Yılık olarak 2,4 milyar Dolar olan cari açık verisi ile gelecek ay iç talepteki daralma ve turizm gelirlerindeki artış katkısıyla yıllık bazda cari fazla rakamıyla karşılaşılabilecek. Finansman tarafında doğrudan yatırımlar ve portföy yatırımlarında çıkışların yaşandığı gözlenirken net hata noksandaki 1,6 milyar Dolar’lık fazla finans hesabına katkı sağladı. Resmi rezervlerde ise 3 milyar Dolar’lık artış olduğu gözlendi. Diğer önemli bir veri olan yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında ise 5 Temmuz haftasında 220 milyon Dolar azaldı ve 185,3 milyar dolar oldu. Tüzel kişilerde azalış, gerçek kişilerde ise 115,5 milyar Dolar ile döviz talebinde artışın devam ettiği gözlendi.

Diğer Haberler

Enflasyon, haziranda yüzde 0,03 artarken, yıllık bazda yüzde 15,72 oldu.
Enflasyon, haziranda yüzde 0,03 artarken, yıllık bazda yüzde 15,72 oldu.