ALTIN GRAM
%0.02 272.33 TL 00:14
DOLAR
%0.02 5.6629 TL 00:14
EURO
%1.38 6.2822 TL 23:55
BITCOIN
%0.19 $10730.4 21:13

S&P sözünü tutar mı?

S&P sözünü tutar mı?

Geride bıraktığımız hafta piyasaların takip ettiği en önemli gelişme FED’in faiz kararını açıklayacağı toplantıydı. FED, beklentiler dahilinde davranarak 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitti ve daha önce Eylül ayında sonlandıracağını açıkladığı bilanço küçültme programını da sonlandırdı. FED Başkanı Powell, faiz indirimine devam edilebileceği ve edilmeyebileceğine de yönelik kafa karıştıran bir açıklama yaptı. Bu söylemler piyasada ”şahin” bulundu.

FED’in faiz indirimi ve Powell’ın konuşmasının ardından Dolar, tüm para birimleri karşısında yükseldi ve Dolar Endeksi’nde 98,93 ile son 2 yılın en yüksek seviyesi görüldü. Faiz kararı öncesi 5,55’te seyreden Dolar/TL karar sonrası 5,62’yi gördü. Euro/Dolar ise 1,10 seviyesine geriledi. Ertesi güne satıcılı başlayan BİST100 endeksi, günü %0,18 düşüşle 101.900 seviyesinden tamamladı.

FED’in kararı öncesinde sürekli AB ve Çin’in “sisteme para pompalaması” endişesinden bahseden ABD Başkanı Trump, FED’in bu hamlesi sonrası Dolar’ın yükselişinden mutsuzdur diye tahmin ediyorduk ki Perşembe akşamı attığı tweetlerle Ticaret Savaşları’nda tansiyonu yeniden yükseltti. Çin’in kalan 300 Milyar Dolarlık ithalatı için %10’luk vergi uygulanacağını açıklayan Trump’a yanıt gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Trump’ın bu adımı için “Ticaret anlaşmazlıklarının çözümü için kesinlikle doğru bir çözüm yolu değil.” dedi. Çin Dışişeri Bakanlığı sözcüsü Chunying ise “ABD ek vergi uygulamakta ısrarcı olursa karşı adımlar gelecektir.” dedi. Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang da “ABD savaş istiyorsa savaşa, anlaşma istiyorsa anlaşmaya hazırız.” dedi.

Ticaret Savaşları’ndaki bu tansiyon yükselmesinin ardından Avrupa Borsaları haftayı sert düşüşle kapattı. BİST100 Endeksi geçtiğimiz hafta 103.552 ile 99.629 puanlar arasında işlem gördü ve haftayı %3,07 azalışla 99.679 seviyesinde tamamladı.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü teyit etti ve “Hükümetin, Türkiye'nin bankalarına ve ekonomisine olan güveni artıran, ödemeler dengesi risklerini azaltan ve enflasyonda sürekli bir düşüş getirecek güvenilir ve şeffaf bir ekonomik ayarlama programını başarıyla geliştirmesi ve uygulaması durumunda notları yükseltebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Bu hafta içinse yurtiçinde takip edilecek en önemli veri, bugün açıklanacak olan enflasyon verisi olacak. 31 Temmuz’da TCMB Başkanı Murat Uysal’ın açıkladığı Enflasyon Raporu’nda ise yıl sonu enflasyon tahmini %14,60’dan %13,90’a düşürüldü. Uysal, parasal sıkılaşmanın etkileriyle beraber iç talepteki gevşemenin 2. çeyrekte enflasyondaki düşüşü desteklediğini belirtti.

Manşette Neler Var

  • S&P, Türkiye'nin kredi notunu 'B+', görünümünü 'Durağan' olarak teyit etti. S&P değerlendirmesinde bölgesel güvenlik riskleri, ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli jeopolitik risklerin sürdüğüne dikkat çekti.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu açılış töreninde "Fırat'ın doğusuna gireceğiz, bunu Rusya ve ABD ile paylaştık" dedi.
  • ABD Başkanı Trump Rusya İle Olası Yeni Bir Nükleer Anlaşma Konusunda Görüştüğünü Söyledi
  • ABD Başkanı Trump, Ab İçin Otomotiv Vergi Tehdidinin Hep Masada Olduğunu Söyledi
  • ABD Başkanı Trump, Çin'in Durumu Çevirmek İçin Çok Şey Yapması Gerektiğini Söyledi

Diğer Haberler