ALTIN GRAM
%-0.14 274.88 TL 20:53
DOLAR
%-0.62 5.667 TL 20:53
EURO
%-0.69 6.2744 TL 20:53
BITCOIN
%-0.64 $10221.74 17:53

TCMB’den Zorunlu Karşılıklarda Değişikliğe Gitti.

TCMB’den Zorunlu Karşılıklarda Değişikliğe Gitti.

Yeni haftaya sakin akışı ile başlayan Piyasalarda risk iştahı pozitif görünüyor. Küresel piyasalarda 2019’un en kötü günü geçen hafta geride kalırken, gözler piyasalara yön verecek Merkez Bankaları kararları ve Piyasalarda oluşacak haber akışlarında olacak.

Bu hafta yurt içinde veri gündemi sakinken, yur dışında Fed'in Temmuz ayı toplantı tutanakları ile Powell'ın Jackson Hole kapsamındaki açıklamalar takip edilecek. Piyasalardaki toparlanma etkisi BİST100 endeksine de yansıdı ve endeks  güne %0,80 oranında artış 762 puan yükselişle 96.501 seviyesinden açıldı. Açılışın ardından satışlara yönelen endekste bu durum fazla uzun sürmedi ve açılış seviyesinin üstüne çıkarak gün ortasına %0,76 oranında yükselişle 96.461 seviyesinden girdi.

Gün ortasından sonra aynı seyirle devam eden piyasada TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar açıklaması ile satışlar başladı ve Dolar/TL 5,65 seviyelerine yükseldi.

Endeks günü ise günü %0,47 oranında düşüşle 95.286 seviyesinden tamamladı. Düşüşe Bankacılık endeksindeki kayıp %1,23 oranında önderlik etti. İşlem Hacmi 5,3 milyar TL ile düşük seyretti.

 

TCMB’den Zorunlu Karşılıklarda Değişikliğe Gitti.

TCMB açıklaması şöyle:

Zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir. Mevcut durumda Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan %13 faiz/nema oranı, kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için %15, diğer bankalar için %5 olarak dikkate alınacaktır.

Kredi büyümesi %10 ile %20 arasında olan bankalar için TL zorunlu karşılık oranları, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler hariç tüm vade dilimlerinde %2 olarak uygulanacak

Yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar ABD doları karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi beklenmektedir

Manşette Neler Var

 • Haziran ayında Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,2 azaldı.
 • Bundesbank Ekonominin Resesyon Kıyısında Olabileceği Uyarısında bulundu
 • Milli Savunma Bakanlığı: "İdlib'de 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal esnasında konvoyumuza bir hava saldırısı düzenlenmiş, 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır. Mevcut anlaşmalara ve Rusya ile aramızdaki iş birliği ve diyaloga aykırı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
 • Çin Merkez Bankası bir yıl vadeli kredi referans faiz oranını 6 baz puan düşürülerek %4,25 olarak açıkladı
 • ABD Ticaret Bakanı Ross: ABD, Huawei'nin ABD Şirketlerinden Tedarik Hizmeti Alması İçin 90 Gün Daha Verecek.
 • Almanya derin resesyondan kaçınmak için teşvik paketi hazırlıyor
 • Euro Bölgesi Temmuz TÜFE'de Yıllık Artış %1,1'den %1'e Revize Edildi
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 22 Ağustos'ta İngiltere Başbakanı Johnson İle Biraraya Gelecek. Macron Ve Johnson, Brexıt, İran Ve Suriye Konularını Görüşecek.
 • Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, "Bu senenin ikinci yarısında Türkiye'nin süt ve süt ürünleri de Çin'e gitmeye başlayacak. Bir dizi tarım ürünü için de görüşmeler devam ediyor" dedi.
 • Boston Fed Başkanı Rosengren, yavaşlayan ticaret ve küresel büyümenin ABD ekonomisi üzerinde kaydadeğer etkisi olduğu konusunda ikna olmadığını söyledi
 • Motorine 17 kuruş, benzine 6 kuruş zam yapıldı

Diğer Haberler