ALTIN GRAM
%-0.41 274.13 TL 21:22
DOLAR
%-0.24 5.6891 TL 21:22
EURO
%-0.59 6.28 TL 21:22
BITCOIN
%-0.8 $10204.67 18:22

Trump-Powell gerginliği piyasaları geriyor...

Trump-Powell gerginliği piyasaları geriyor...

ABD Başkanı Trump Powell’a Yüklendi, FED Tutanaklarla Cevap Verdi

Geçtiğimiz işlem gününe BİST100 endeksi %0,14 oranında yükselişle 96.163 seviyesinde başladı. Gün ortasını yatay seyirde geçiren endeks daha sonra satıcılı seyre yöneldi ve gün ortasına %0,33 oranda düşüşle 95.713 seviyesinden girdi.

BİST100 endeksi ABD Borsalarının pozitif açılışına karşılık gün ortasından sonra satışların artması ile birlikte günü %0,53 oranında azalış azalış ile 95.522 seviyesinden kapattı. İşlem Hacmi 7,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Kimya Petrol Plastik sektörü %2,59, teknoloji sektörü %1,21 ile en çok kazandıran sektörler olurken, en çok kaybettiren %7,34 ile madencilik sektörü oldu.

Bankacılık endeksi %0,34, sanayi endeksi ise %0,19 kayıpla kapattı.

ABD Başkanı Trump Twitter’dan Powell’a yüklendi.

ABD Başkanı Donald Trump, twitterdan Çin ve diğer ticaret anlaşmalarının harika durumda olduğunu ve tek sorunun Fed Başkanı Powell ile Fed olduğunu söyledi. Fed’in büyük bir faiz indirimine giderek ‘’doğru şeyi yapması durumunda’’ ABD’nin güçlü büyüme kaydedeceğini belirten ABD Başkanı, Powell’a güvenmediğini bugüne kadar yanlış kararlar alıp ABD’yi yüz üstü bıraktığını söyledi.

Jackson Hole Başlıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın FED'den en az 100 baz puanlık faiz indirimi beklediğini açıklamasının ardından yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın, yarın Jackson Hole Sempozyumu’ndaki faiz indirimi konusundaki vereceği mesajlara kilitlendi.

Manşette Neler Var

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Donald Trump'la görüşeceğini belirtti.
 • ABD Başkanı Trump, Twitter iletisinde Çin ve diğer ticaret anlaşmalarının harika durumda olduğunu ve tek sorunun Powell ile Fed olduğunu söyledi.
 • ABD Başkanı Trump: Birçok Ülke İle Rekabet Ediyoruz, Faiz Daha Düşük Olmalı, Uyan Fed!
 • Fed'in Çarşamba günü açıklanan tutanaklarına göre, politika yapıcılar faiz indirimini yavaşlayan büyüme ve düşük enflasyon için bir sigorta olarak görüyor.
 • Goldman Sachs ekonomistleri Fed yetkililerinin ‘’kısmen tahvil piyasasını sakin tutma hedefiyle’’ gelecek iki toplantıda da faiz indirimine gitmesini bekliyor.
 • Haziran'da İstanbul'da Konut Fiyatları %2,3, Ankara'da %0,7 Geriledi, İzmir'de %0,3 Arttı.
 • ABD Kongresi Bütçe Ofisi: ABD'nin Reel GSYH Büyümesinin Bu Yıl %+2,3'e Yavaşlaması Bekleniyor (2018:%+2,5). Gümrük Tarifeleri Dahil Yüksek Ticari Engeller ABD'nin GSYH'sinin 2020 Yılına Kadar %0.3 Daha Küçültecek.
 • ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Kevin McAleenan, ülkeye yasa dışı yollardan giren ailelerin gözaltı süresini 20 gün ile sınırlı tutan mahkeme kararını yürürlükten kaldırarak yerine, süresiz gözaltı öngören yeni bir düzenleme getireceklerini açıkladı.
 • Jackson Hole Sempozyumu bugün başlıyor.
 • Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba, 15 milyar dolarlık halka arzını Hong Kong’daki protestolar nedeniyle erteleme kararı aldı.
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk yatırımcılara ait Aquila Havacılık şirketinin Türkiye'de de uçak fabrikası kurmayı planladığını belirterek, "Türk girişimcilerimizin dünyanın her yerinde yatırımlar yapması ve buradan elde ettikleri katma değeri Türkiye'de de uygulayarak üretebilmeleri sanayimiz açısından önemli." dedi.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: "Gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugünden itibaren resmen başlamış oldu.

Diğer Haberler