ALTIN GRAM
%0.68 279.38 TL 18:36
DOLAR
%1.03 5.8514 TL 18:36
EURO
%0.77 6.5218 TL 18:36
BITCOIN
%-0.63 $8200.2 15:35

Küresel piyasalar ticaret görüşmelerine,yurt içi piyasalar da Suriye'ye odaklandı...

Küresel piyasalar ticaret görüşmelerine,yurt içi piyasalar da Suriye'ye odaklandı...

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında Pazar akşamı yapılan telefon görüşmesinin ardından Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik olası operasyonunun da artık kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor. Görüşmede, ABD askerlerinin Fırat Nehri'nin doğusunda kalan kısımdan çekilmesi ve burada tutulan IŞİD militanlarının sorumluluğunun da Türkiye'ye verilmesi öngörülmüştü ki bu durum gerçekleşti. Bu bağlamda dün ABD askerleri bölgeden çekilmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin de bu çekilmenin tamamlanmasının ardından harekatı başlatması bekleniyor. Türkiye'nin operasyon düzenlemek istediği bölge, Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri'nin doğusunda kalan bölgeyi kapsıyor. Bu operasyonla TSK, sınırın Suriye tarafından 25-30 km. derinliği içine alacak bir güvenli bölgeyi oluşturmayı hedefliyor. Trump ise dün attığı bir twitter mesajında sonu gelmez savaşlardan çekilme vakti geldi ifadesini kullandı. Bu bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra da yani terör unsurlarının temizlenmesinin ardından bölgeye mültecilerin yerleştirilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili bir açıklamasında Suriye'nin kuzeyinde, bu operasyon sonrası 910 kilometrelik sınır hattı boyunca, 30 kilometre derinlikteki güvenli bölgede konutlar inşa edilmesi ve böylece şu anda çadır kentler ile kamplarda yaşayan Suriyelilere "insanca yaşama imkanı" sağlanacağını söyledi. Harekatın başlayacağına dair haberlerin neredeyse kesinleşmesinin ardından sabah saatlerinde yurtiçi piyasalarda ilk saatlerde satışlar meydana gelse de gün ortasından itibaren güvenli bölge için yapılan açıklamaların verdiği etkiyle özellikle çimento hisselerinde alımların güç kazandığı ve yükselişlerin devam ettiği gözlendi. Endekste de dün gün ortasından itibaren gelen alımlarla yeniden 105.000 seviyesinin üzerinin denendiği gözlense de bu yükselişin yine devamının gelmediği ve bu harekat ile ilgili olası belirsizlik fiyatlamasıyla endeksin banka hisseleri öncülüğünde eksiye geçtiği gözlendi. Bu satışta Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Trump’ın harekata yeşil ışık yakmasının ardından Senato’ya bu kararın geri çekilmesi için bir tasarı sunacağını açıklaması etkili olmuş olabilir. Yeni günde yine Suriye’nin kuzeyine yönelik harekatın ayrıntı ve detayları ile ABD ile bu konuda yaşanacak yeni gelişmeler izlenmeye devam edilecek.

Bu haftanın bir başka gündemi olan ABD-Çin müzakereleri ile ilgili olarak da Çin tarafından gelen bilgiler fiyatlamaların içine girdi. Gelen habere göre Çinli yetkililer Trump yönetimi ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmak yönünde istekli görünmüyorlar. Haber kaynaklarına göre Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin görüşmelere Çin’in endüstri politikasına yönelik taahhütlerin ya da devlet sübvansyonlarını içermeyen bir teklifle gideceği belirtildi. ABD verilerinde son zamanlarda gözlenen zayıflık ve Trump’ın azledilme sürecinde güç kaybedeceğini düşünen Çin’in bu gelişmeleri koz olarak kullanma isteği bu tavrının arkasındaki nedenler olarak değerlendirilebilir. Bu gelişmeyle birlikte anlaşma umutları zayıf kalmaya devam ederken FED’in faiz indirim fiyatlamalarının da %70 üzerinde seyretmeye devam ettiği gözlendi. ABD endeksleri ise güne bu etkilerle satıcılı başlangıç yaptı.

Öte yandan Avrupa Bölgesi’nden ise ekonomik veriler yanında beklentiler de zayıflamaya devam ediyor. Buna ilişkin olarak dün açıklanan Sentix ekonomi endeksi Ekim ayında eksi 16.8 ile Nisan 2013'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. AMB, ekonomik güven verisinin haftalar öncesinde faiz indirimine gitmiş ve tahvil alımlarına yeniden başlamaya karar vermişti. Hayal kırıklığına uğratan veri, bankanın büyümeyi destekleyebileceğine yönelik yatırımcı inancının azaldığının sinyalini verdi.

Diğer Haberler