ALTIN GRAM
%0.11 276.57 TL 04:34
DOLAR
%0.17 5.7283 TL 04:33
EURO
%0.35 6.3613 TL 04:34
BITCOIN
%-1.8 $10004.78 01:34

Altın Fiyatı Düğüncünün ve Kuyumcunun Yüzünü Güldürecek mi?

Altın Fiyatı Düğüncünün ve Kuyumcunun Yüzünü Güldürecek mi?

Yılbaşından beri gerek dışarıda gerek se içeride yükseliş eğilimindeki altın fiyatı yıl ortasında düşüş eğilimine girmiş görünüyor.

Altının dış fiyatındaki yükselişinde füze denemeleri nedeniyle Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri(ABD) arasındaki jeopolitik gerginlik, Arap Yarımadası’nda birkaç ülkenin Katar’a ekonomik ambargo uygulaması, Suudi Arabistan – İran arasındaki gerginlik, ABD Merkez Bankası ( Fed)’in faiz artırımlarını sürdürüp sürdürmeyeceği konusundaki belirsizliğin dolar paritesini zayıflatması gibi gerekçeler sayılabilir. Altın fiyatı; Fed’in faiz artırım beklentilerinin olduğu haftalarda geçici olarak gerilese de yılın ilk beş ayında “ Güvenli Liman” özelliği ön plâna çıktı. Bu süreçte altın 1366 Dolar/Ons’a kadar yükseldi. Yılın ikinci çeyreğinde ABD ekonomisine ilişkin makro ekonomik verilerin beklentilerden olumlu gelmesiyle  Fed’in Mayıs ayındaki 25 baz puanlık yılın ilk yarısındaki ikinci  faiz artırımı sonrası, yılın geri kalanında da iki kez daha faiz artıracağı beklentisi dolar paritesini güçlendirirken, altında satış baskısı oluşturduğu gözleniyor. Ayrıca,  ABD ile K.Kore arasındaki gerginliğin yerini karşılıklı diyaloğa bırakması ve Mayıs ayında ABD Başkanı Trump’ın K. Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un ile Singapur’da bir araya gelmesi ve anılan görüşmenin olumlu geçmesi bu konudaki jeopolitik gerginliğin yatışmasına yardımcı oldu. Altın fiyatını destekleyen bu gerekçenin ortadan kalması da altın fiyatının Haziran ayındaki gerilemesinde etkili oldu.

  ABD Başkanı Trump’ın yılın ilk çeyreğinde demir çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini yükseltmesiyle başlayan  “ Ticaret Savaşlar” son haftalarda karşılıklı restleşmelerle Avrupa Birliği(AB) ve Çin ile ABD arasındaki “ Ticaret Savaşı” nın şiddetini artırması bakır, demir-çelik ve alüminyum gibi  endüstriyel metal fiyatlarının gerilemesinde etkili oluyor. Emtia fiyatlarıyla birlikte son günlerde petrol fiyatlarındaki gerileme, altın başta olmak üzere diğer kıymetli metal fiyatlarını da baskılıyor. Haziran ayı başında altın fiyatında 1300 Dolar/Ons teknik desteğinin aşağı yönü kırılmasıyla cari ayın son günlerinde 1252 Dolar/Ons desteğine kadar geriledi. Teknik olarak altın 1252 Dolar/Ons desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde kademeli olarak 1244-1240-1236 Dolar/Ons desteklerine gerileyebilir.  Temmuz ayında büyük fon yöneticilerinin ve büyük yatırımcıları tatile çıkmasıyla işlemlerin zayıflaması ve altın fiyatını baskılayan diğer gerekçelerin gündemde kalmasıyla altın fiyatı 1220 ve 1200 Dolar/Ons’a kadar gerileyebilir.

Altının iç piyasa fiyatı analiz edildiğinde ,altının ons fiyatı ile birlikte beklenmedik bir şekilde tırmanan Dolar/TL’nin çarpan etkisinin 24 Ayar altının TL/Gr fiyatında etkili oldu.  Ocak ayına 1333 Dolar/Ons’tan ve gramı 158,80 TL’den başlayan 24 Ayar altın fiyatı, Şubat ayında Ons fiyatının 1366 Dolar’a tırmanmasıyla Dolar/TL’deki sakin seyir sürecinde 24 Ayar altın kısa sürede 165 TL’ye ulaştı. Mart ayı sonunda enflasyon, cari açık ve bütçe açığı gibi makro ekonomik göstergelerin bozulmasıyla Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşları art arda Türkiye’nin kredi notunu düşürmeleri ve görünümü negatife çekmeleriyle Dolar/TL’nin tırmanışa geçmesi 24 Ayar altın fiyatı da tırmanışa geçerek 177 TL/Gr’a ulaştı. Nisan ayı sonunda Hükümetin  24 Haziran tarihinde erkan seçim kararı almasıyla oluşan belirsizlik yabancı yatırımcıların TL cinsi varlıklardan çıkarak dövize yönelmeleri ve ayrıca Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımıyla birlikte dolar paritesinin diğer ülke para birimleri karşısında da yükselişe geçmesiyle Dolar 4,90 TL’ye kadar yükseldi. MB’nın önce 300 ve daha sonra a 1,75 faiz artırmasıyla Dolar/TL 4,70-4,80 bandına geriledi.  Bu süreçte 24 Ayar altın fiyatı da kısa sürede bazı seviyeleri hızlı geçerek 205 TL/Gr’ı gördü.

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi ve AK Parti MHP ‘den oluşan Cumhur İttifakının Meclis’te çoğunluğu sağlamasıyla bu konudaki belirsizliğin aşılmasıyla Dolar/TL 4,53’e kadar geriledi. Ayın son günlerinde de Dolar 4,60 TL’den işlem gördü.  24 Ayar altın fiyatı seçim öncesi 195 TL/Gr’dan işlem görürken, seçim sonrasındaki günlerde altının on s fiyatı ve Dolar/TL’deki gerilemeyle birlikte Haziran ayının son günlerinde 185 TL/Gr’ a kadar geriledi.

Düğün mevsiminin başladığı Temmuz ayı ve onu takip eden Ağustos ayında 24 ayar altının gram fiyatı ne olabilir.   Yeni başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde ekonomi yönetimi belirlenmesi ve “Olağanüstü Hal” ‘in olası kaldırılmasıyla oluşacak olası iyimserlikle Dolar/TL 4,50 teknik desteğinin olası aşağı kırılmasıyla 4,30 TL seviyeleri test edilebilir.  24 Ayar altın fiyatı altının ons fiyatında yukarıda belirtilen seviyelere olası gerilemesiyle Ağustos aynın ortalarına kadar 24 ayar altın fiyatı kademeli olarak 175-167 TL/Gr’a kadar gerileyebilir. Ağustos ayı ortalarından itibaren başlayacak yükselişle 24 ayar altın fiyatı yeniden 175-180 TL/Gr’ı görebilir.

 Altın fiyatının düğün mevsiminde olası gerilemesi düğün yapacak gençleri sevindireceği gibi düğüne hediye altın getirecek davetlilerin de masraflarını azaltacaktır. Altın fiyatının gerilemesi kuyumcu esnafının da düğün mevsiminde işlem hacminin artmasıyla yüzünü güldürecektir. 28.06.2018

                                                                                                   Mehmet Ali Yıldırımtürk

                                                                                              Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

                                                                          www.goldpara.comGenel Yayın Yönetmeni 

Diğer Yazıları