ALTIN GRAM
%-0.34 274.32 TL 21:00
DOLAR
%-0.55 5.6713 TL 21:00
EURO
%-0.66 6.2775 TL 21:00
BITCOIN
%-0.72 $10213.24 18:00

Büyüme Düşüyor Müzakereler İyi Gidiyor

Büyüme Düşüyor Müzakereler İyi Gidiyor

 

ABD Başkanı Trump, Çin ile ticaret görüşmelerinin "son derece iyi" ilerlediğini ve ABD'nin Pekin ile "gerçek" bir ticaret anlaşmasına sahip olmaya hiç olmadığı kadar yaklaştığını söyledi.

Beyaz Saray'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Trump, "Tarifeler Çin'i çok kötü şekilde etkiliyor. Tarifelerin olmasını istemiyorlar. Eğer bir anlaşma yaparsak, tarifeleri kaldırmaktan onur duyarım" ifadelerini kullandı.

 

Çin ile müzakerelerin "çok çetrefilli, karmaşık" olduğunu da belirten Trump, müzakereler için 1 Mart olarak belirlenmiş olan nihai tarihin uzatılabileceğine de vurguladı.

Trump, Çin Devlet Başkanı Xi ile, bu hafta Washington'da yapılacak ABD-Çin görüşmelerinden bir süre sonra bir araya geleceğini de aktardı.

.

Amerika-Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde henüz somut adımların atılmadı.  1 Mart'ta devreye girecek olan gümrük vergilerinin 60 gün erteleneceği beklentilerinin fiyatlamalar üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu izliyoruz.

.

ABD’de Büyüme İyi Gitmiyor

 

Aralık ayı perakende satış verileri sonrasında Atlanta Fed, ABD  ekonomisi için 2018 4. çeyrek büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti.Atlanta Fed, 6 Şubat'ta yüzde 2,7 olarak ifade ettiği 4. çeyrek 

GSYH büyüme tahminini yüzde 1,5'e düşürdü. Tüketimde büyüme için  tahminni de yüzde 3,87'den 2,6'ya indirdi.

 

ABD'de açıklanan Aralık ayı perakende satış verisi sonrası 

 

ABD için 2018 4. çeyrek GSYH tahminini düşürenler arasına Barclays PLC de katıldı. Barclays, ABD için 4. çeyrek GSYH büyüme tahnminni yüzde 2,8'den 2,1'e indirdi. JP Morgan ve Atlanta FED de 4. çeyrek için büyüme tahminlerini  düşürmüşlerdi.

 

FED Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, FED'in 4 trilyon dolar  büyüklüğündeki bilançosunu daraltma operasyonunun bu yılın sonundan  önce durdurması gerektiğini söyledi. 

     

"FED bilançosunun normalleştirilmesi süreci yapması arzu edilen  işi gerçekten yaptı" diye konuşan Brainard, "Bilanço küzültüme bu yıl sona ermeli" ifadelerini kullandı.

   

 FED, 4 trilyon dolar büyüklüğündeki bilançosunu aylık 50 milyar  dolar küçültüyor. 

   

Brainard yaptığı açıklamada, Aralık ayı perakende satış verilerine de değindi. Aralık ayı perakende satış verisinin bir "felaket" olduğunu  ifade eden Brainard, satışlarda düşüşün ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü risklerin arttığının altını çizdiğini savundu.

 

Politika belirsizliğinin yüksek seyretmeye devm ettiğine işaret  eden Brainard, yurt dışında büyümenin düştüğünü ve finansal şartların  sıkılaştığını da not etti. 

     

ABD ekonomisinin ivmesinin ise güçlü olmaya devam ettiğini ve  ekonominin hali hazırda iyi bir noktada bulunduğunu belirten Brainard, faiz artırımlarının askıya alınmasının para politikasında uygun bir  duruş olduğunu da ifade etti.

 

JP Morgan, Fed'in faizleri bu yıl ve gelecek yıl getireceği seviyeye yönelik tahminlerini düşürdü. 

 

 

New York FED, ABD ekonomisi için ilk çeyrek GSYH büyüme tahminini  son dönemde gelen enflasyon, perakende satış ve sanayi üretim verileri  sonrasında aşağı yönlü revize etti. 

   

Önceki hafta ABD ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 2,17 büyüyeceğin  hesaplayan NY FED, Cuma günü bu tahminini yüzde 1,08'e indirdi. 

   

Cuma günü sanayi üretiminin son 8 ayın en hızlı düşünü yaşadığı,  bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldığı açıklanmıştı.

 

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ekonomik büyümede yavaşlamaya ve cansız enflasyona işaret ederek, ABD'de bu yıl faizlerin artırılması  için neden görmediğini söyledi.

     

Wall Street Journal'a demeç veren Daly, "Eğer ekonomi benim ifade  ettiğim gibi gelişir ise, yüzde 2 büyüme ve yüzde 1,9 enflasyon  bekliyorum. Fiyat baskılarında bir artış öngörmüyorum. Bu nedenle bu yıl bir faiz artırımı için neden bulunmadığını düşünüyorum" ifadelerini  kullandı.

 

Çarşamba günü açıklanacak FED tutanakları ve FED üyelerinin yapacakları konuşmalar yurtdışı gündemin üst sırasında. FED’in U dönüşü yaptığı toplantının tutanakları ve FED üyelerinin açıklamaları, özellikle bilanço küçülmesinin hızına yönelik vereceği işaretler açısından önem taşıyor.

 

Diğer Yazıları