ALTIN GRAM
%0.19 276.77 TL 03:11
DOLAR
%0.15 5.7269 TL 03:10
EURO
%0.34 6.362 TL 03:11
BITCOIN
%-0.48 $10142.93 00:10

Parasal Genişleme Nereye Gidiyor?

Parasal Genişleme Nereye Gidiyor?

 

Geçtiğimiz hafta, ABD Merkez Bankası Fed önümüzdeki dönemde bir kaç kademeli artış yönünde piyasalara vermiş olduğu sinyali kaldırdı. 

 

Bunun temel sebebi ABD enflasyonunun sakin seyrediyor olması ile küresel konjonktürün faiz artışına uygun olmaması. 

 

FED, faiz artırmayacak olmasına ilave olarak bilanço daraltma eğiliminin ivme kaybedebileceğine vurgu yaptı.  Bu gelişme tüm küresel piyasa dinamikleri ile riskli varlıklara olan ilgiye hız kazandırdı. 

 

Beklentiler üzerinde gelen müspet açıklamalar (güvercin açıklamalar) ile yakın bir gelecekte faiz artırımlarının olmayacağına yönelik net mesajlar vererek, bilanço daraltılması konusunda esnek bir politika izleyeceğini belirtmesi, doların güç kaybetmesinde etkili oldu. 

 

Küresel faizlerin üzerindeki yukarı yönlü baskı azaldı. Bu güvercin gelişmeler ve açıklamalar tüm gelişen ülkeler ve elbette Türkiye açısından oldukça iyi sinyaller olarak fiyatlara yansıyor.

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) ve Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi üyesi Mario Draghi, Banka'nın gerekli olması  halinde tahvil alımlarına yeniden başlayabileceğini, ancak böyle bir  adıma bu yıl ihtiyaç duyulmasının muhtemel görünmediğini vurguladı.

 

Draghi,  parlamenterlerden gelen tahvil alımlarının yeniden başlamasına ilişkin  bir soruya, "Eğer işler çok yanlış giderse, alet kutumuzdaki diğer enstrümanları yeniden kullanmaya başlayabiliriz. Şu noktada,  böyle bir durumun gerçekleşmesini muhtemel görmüyoruz, kesinlikle bu yıl  olmaz" yanıtını verdi. 

 

ECB, 4 yıl süren 2,6 trilyon euro büyüklüğündeki tahvil alım  programını Aralık ayında sona erdirmişti.

 

Brexit Muammasında Son Durum

 

İngiltere Parlamentosu, herhangi bir anlaşma olmaması durumunda Brexit tarihinin ötelenmesi konusundaki tasarıyı reddetti. Yeni bir referanduma kapı açan başka bir öneri de reddedildi. Ancak anlaşmasız Brexit’ten kaçınılmasını öngören teklif kabul edildi. Mart sonuna kadar anlaşma taslağı yeniden müzakere edilecek.

 

Ticaret Barışının Arasına Huawei Mi Girdi?

 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftlarda Ticaret Savaşları’nın ABD ile Çin’in menfaatleri gereğince mola vererek Ticaret Barışına dönüşebileceğine vurgu yapmıştık.

 

Ancak, ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye yönelttiği suçlamalar  sonrası Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington’u Çinli şirketlerin  üzerinde mantıksızca baskı uygulamaya son vermeye çağırması bu görüşümüzle örtüşmemesine rağmen şimdilik görüşümüzü değiştirmiyoruz.

 

ABD Adalet Bakanlığının Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye  yönelttiği suçlamalara Pekin yönetiminden gelen sert tepki ilişkilere farklı yönlere çekebilir.

Diğer Yazıları