PİYASA ANALİZ

FED Başkanı Powell Faiz Artırımı İçin Ne Dedi?

                       FED Başkanı Powell Faiz Artırımı İçin Ne Dedi?

Para piyasalarında bir süreden beri beklediği FED’nin aylık toplantısı dün gerçekleşti. Piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit bırakırken, tahvil geri alımlarında 15 Milyar Dolarlık kesintiye gitti. Yani aylık 120 Milyar Dolarlık tahvil geri alımlarını Kasım ayında 105 Milyar Dolar olarak gerçekleştirecek. Sonraki aylarda ise ekonomideki gelişmelere bakarak karar verecek. Ancak piyasa beklentileri 2022 yılı haziran ayı sonuna kadar tahvil geri alımlarını sonlandırıp, faiz yıl sonuna kadar iki kez küçük oranda faiz artırımı yapacak.

Powell ise dün bu konuda net bir açıklama yapmadı. Faiz artırımı için henüz vaktin erken olduğunu, Covid’in etkisinin azalmaya başladığını ve ekonomide normalleşme süreceğine girdiğini belirtti. Ancak, küresel bazda hala belirsizliklerin olduğunu, ABD ekonomisinde istihdam artışına önem verdiklerini, para programında da bu yönde uygulama yaptıklarını belirtti. Gelecek aylarda istihdam artışını yakından izleyeceklerini ifade etti. Bu açıdan bakıldığında da ABD’de aylık bazda açıklanacak ekonomik verilerden istihdam verisinin ön plana çıkıyor. Diğer taraftan istihdam artışını engelleyen gerekçelerden biri de istihdam maliyetindeki artış. İşletmeler istihdam için personel ücretlerindeki artış, eleman bulmalarını engellediği gözleniyor. İşletmeler enflasyon artışı nedeniyle elemanların daha yüksek ücret istediklerinden yakınıyor. Bu da istihdamı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle bir taraftan FED tarafından enflasyondaki yükselişin geçici olduğu ifade edilse de, küresel bazda enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın sürüyor olması, istihdam maliyetinin artmasında etkili oluyor.

FED Başkanı Powell dünkü faiz toplantısı sonrasındaki basın toplantısında bu konulara açıklık getirmeye çalıştı. Bu açıklamalardan, faiz artırımı için bu sorunların iyileşmesi ön planda olacağı anlaşılıyor. Bu nedenle ABD’den açıklanacak ekonomik veriler ve FED’in aylık toplantıları öncesi para piyasalarında bu sorunlar fiyatlanırken, dolar paritesinde ve buna bağlı olarak diğer yatırım araçlarında dalgalı seyir devam edecek görünüyor.

 Bugün ABD’den açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve yarın açıklanacak Ekim ayı Tarım Dışı İstihdam verisi önemli olacak.  Faiz artırımı konusundaki belirsizlikle dolar paritesi bir miktar gerilerken, altının ons fiyatında temkinli yükseliş görülebilir. İç piyasada dün yüksek gelen Ekim ayı enflasyon sonrası Dolar/TL fiyatındaki yukarı yönlü seyrin de etkisiyle 24 ayar altın fiyatı da dünkü seviyelerine yakın ve hafif üzerinde bir seyir oluşabilir. Teknik olarak  Euro/Dolar 1,1575-1,1625, Dolar/TL 9,6300-9,7500, Ons/Dolar 1765-1785 ve 24 ayar Gr/TL 548-555 bandında hareket edebilir. Hepinize bol kazançlı bir gün dilerim.

 

                                                                                            Mehmet Ali Yıldırımtürk

                                                                                        Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

                                                                               www.goldpara.com Genel Yayın Yönetmeni