• Altın-/Dolar ONS

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Gram Altın/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Altın-Kgr/Dolar

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Altın-Kgr/Euro

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Çeyrek Altın/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Cumhuriyet Lirası/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Dolar/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Euro/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Sterlin/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Euro/Dolar

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Sterlin/Dolar

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Dolar/Japon Yeni

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • İsviçre Frank/Dolar

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Dolar/Yuan

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Bitcoin/Dolar

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Gümüş-Dolar/ONS

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

 • Gümüş Gram/TL

  Alış

  Satış

  Değişim

  %

Piyasa Analiz

Altın ve Döviz Fiyatları İçin Kritik Haftaya Giriyoruz.

Altının dış piyasa fiyatları bir süredir düşüşe eğilimli bir seyir izliyor. Genelde haftanın ilk yerini küçük çaplı yükselişe bırakıyor. Nisan ayının son ve Mayıs ayının ilk günlerinin oluşturduğu geçen hafta da altının ons fiyatı 1266-1282 Dolar bandında bu şekilde hareket etti. Altının ons fiyatının gerilemesinde; ABD ekonomisine ilişkin makro ekonomik göstergelerin beklentilerden olumlu gerçekleşmesi yanında Euro Bölgesinde özellikle Almanya özelindeki makro ekonomik göstergelerin ABD’nin tersine beklentilerden olumsuz gerçekleşmesiyle Euro karşında güçlenen dolar paritesinin altın fiyatını baskılaması, bir süredir global piyasaların gündeminde il sırada olan ABD- Çin ticaret görüşmelerinin son dönemde olumluya dönmesi ve Avrupa Birliği(AB)’den ayrılma sürecindeki (Brexit) onların şimdilik altından uzaklaşmasını gösterebiliriz.Yukarıda anılan hafta içinde ABD Merkez Bankası (Fed)’in toplantısında beklenildiği gibi faiz artırım kararı çıkmamış olsa da yılın sonuna doğru bir faiz artırabileceği sinyali altının gerilemesinde ayrıca etkili oldu. Haftanın son işlem günü ABD’den açıklanan Nisan ayı Tarım Dışı İstihdam ve işsizlik verisinin beklentilerden olumlu gelmesi sonrası, piyasa oyuncularının gerçekleşmeleri satıp beklentileri satın almasıyla dolar paritesinin bir miktar gerilemesi, altın fiyatında parite baskısını azaltınca altın fiyatı hafta sonu riskiyle birlikte 1282 Dolar/Ons’a yükseldi. New York kapanışında 1279 Dolar/Ons’tan haftayı tamamladı.

Yeni haftada ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yeniden başlayacak olması, ayrıca, gelişmiş ülke ekonomilerine ilişkin ekonomik verilerdeki bozulma ve bölgemizdeki jeostratejik gelişmelerle olası tedirginlik artışı altının ons fiyatını tetikleyebilir. Teknik olarak altın 1270 Dolar/Ons desteğinin üzerinde kalması halinde 1284-1288-1292- 1297 Dolar/Ons dirençlerini zorlayabilir. Ancak söz konusu gelişmeler olumlu yönde gelişirse de bu kez altın ons fiyatı yeniden yönünü aşağıya çevirerek 1265-1260-1257 ve 1250 Dolar/Ons desteklerine kadar kademeli geri çekilebilir.

İç Piyasada bir süredir ekonominin önünde olan İstanbul’un yerel seçim sonucuna ilişkin gelişmeler yeni hafta çözümlenecek gibi duruyor. AKP’nin İstanbul yerel seçim sonuçlarına itirazıyla başlayan bu konudaki siyasi belirsizlik döviz fiyatlarının yükselişinde etkili olan bir faktör olurken, ABD ile Rusya’dan alınan S-400 Füzeleriyle oluşan ilişkilerdeki bozulma, bölgemizde Suriye ile ilgili jeopolitik gelişmelerin getirdiği belirsizlik de döviz fiyatının yükselişinde etkili oluyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki yükseliş TL karşısındaki yükselişinde ayrıca etkili olduğu gözleniyor. Bu süreçte geçen hafta da Dolar 5,9500-5,9700 TL bandında hareket etti. Serbest piyasada Dolar 5,9450 TL’den haftayı kapadı. Yeni haftada Yüksek Seçim Kurulu(YSK)’nun AKP’nin söz konusu seçim itirazına ilişkin son kararını verecek olması para piyasalarına ve Dolar/TL’ye yön verecek görünüyor. YSK’DAN İstanbul’da yerel seçimin tekrarlanması şeklinde bir karar çıkar ise Dolar ilk etapta 6,0500-6,1000 TL seviyesine yükselebileceği gibi, tekrarlanmaması yönünde bir karar çıkarsa da bu konudaki belirsizliğin ortadan kalkmasıyla siyasetin ekonominin gerisine düşmesiyle Dolar TL karşısında kademeli gerileme sürecine girebilir. Dolar 5,8500-5,8000-5,7500 ve 5,7000 TL seviyelerini görebilir.

 Bu gelişmelerle 24 ayar altın fiyatında da iki yönlü seyir görülebilir. 24 Ayar altın fiyatı haftayı 244,50 TL/Gr’dan tamamladı.

24 ayar altın fiyatına ilişkin olasılıklar:

 • Altın fiyatının 1297-1300 Dolar/Ons seviyesine ve Dolar/TL’nin 6,0500-6,10000 TL olması halinde 24 ayar altın 252-253 TL/Gr’ı görebilir.
 • Altın 1280-1270 Dolar/Ons bandında ve Dolar/TL 5,8500-5,9500 olması halinde 24 ayar altın 240-245 TL/Gr bandında
 • Altın 1265-1275 Dolar/Ons bandında Dolar/TL 5,7000-5,7500 aralığında işlem görmesi halinde 24 Ayar altın 230-235 TL/Gr bandına gerileyebilir.

Bu çerçevede aşağı ve yukarı yönlü başka olasılılarda görülebilir. Bu nedenlerle yeni hafta altın ve döviz fiyatları için kritik bir hafta olacak görünüyor.     04.05.2019

 

Mehmet Ali Yıldırımtürk

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

www.goldpara.com Genel Yayın Yönetmeni

6/5/2019

Altın, Dışarıda FED’i, İçeride Enflasyonu Fiyatlıyor.

Altın, Dışarıda FED’i, İçeride Enflasyonu Fiyatlıyor.

FED’in yarınki Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) Toplantısında parasal sıkılaştırma işlemlerine başlayacağının göstergesi olacak olan aylık tahvil geri alımlarında kısıntıya gideceği beklenti bir süredir Dolar endeksinin 95 seviyesine kadar yükselmesine ve bu çerçevede de doların diğer para birimleri karşısında güçlenmesine neden oldu. Bu süreçte Euro/Dolar 1,5550 seviyesine kadar geriledi. Bu gelişmelerle altın fiyatı da 1775-1800 Dolar/Ons bandında dalgalandı. Bugün de 1795 Dolar/Ons’tan güne başladı. Bu gerekçelerle bugün de altın1785-1797 Dolar/Ons bandında hareket edebilir.

İçeride de yarın açıklanacak Ekim ayı enflasyon verisi bekleniyor. Dün açıklanan İstanbul Ticaret Odası( İTO) verilerine göre İstanbul’da Ekim’de önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 3,29, toptan fiyatlar ise yüzde 2,76 artış göstermesi, ekim ayı enflasyonunda da artış bekleniyor. Bu gerekçelerle dün 9,50-9,55 TL düzeyinde işlem gören dolar fiyatı bugün de dünkü seviyelerinde yatay seyir izlemesini bekliyorum. İç piyasada 24 ayar altın fiyatı da dünkü 545-548 TL/Gr aralığındaki seyrini bugün de sürdüreceği düşüncesindeyim. Bu gerekçelerle Cumhuriyet Çeyrek Altın 900 TL, Cumhuriyet Lirası( Ata Lira ) 3650 TL’den işlem görebilir.                                                                                      02.11.2021

                                                                                              Mehmet Ali Yıldırımtürk

                                                                                        Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

                                                                               www.goldpara.com Genel Yayın Yönetmeni

2/11/2021

Para Piyasalarında FED Kararı Bekleniyor.

Para Piyasalarında FED Kararı Bekleniyor.

Bu sabah TÜİK Ekim ayı enflasyon verisini açıkladı. Buna göre Ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi( TÜFE) aylık yüzde 2,39 artış olarak açıklandı. Yıllık bazda yüzde 19,89 oldu. Piyasa beklentisi aylık yüzde 2,50, yılık yüzde 20,01 oranındaydı. Ekim ayında Üretici Fiyat Endeksi ( ÜFE) aylık bazda yüzde 5,24, yıllık bazda da 46,31 artış olarak açıklandı. Anılan veri açıklandıktan sonra Dolar 9,65 TL’ye, Euro 11,188 TL’ye kadar yükseldi. Dolar/TL’nin yükselişinde dolar endeksindeki küçük çaplı yükselişin de etkisi oldu. Gün ortasına doğru Dolar 9,6230 TL’ye, Euro 11,1400 TL’ye doğru hafif geriledi. Euro/ Dolar gün açılışından beri 1,1584 seviyesinden işlem gördü. Altının ons fiyatı gün açılışında 1780 Dolar’a kadar gerilemesine rağmen Dolar/TL’deki hafif yükselişle iç piyasada 24 ayar gram altın 552 TL’den açıldıktan sonra gün ortasında 551 TL/Gr’a doğru hafif geriledi.

 Piyasalarda bu akşam Türkiye Saatiyle( T.S) saat 22:00’de açıklanacak FED Kararını bekliyor. FED toplantısından bir faiz değişim kararı beklenmezken, aylık tahvil geri alımlarında kısıtlama kararı veya bu beklentiye ilişkin bir sinyal alınması halinde daha önceden bu beklenti satın alındığından, dolar endeksinde bir miktar gerileme olurken altın ons fiyatında da 1800 Doların üzerine doğru bir yükseliş olabilir. FED faiz değişik kararı almadığı gibi aylık tahvil geri alımlarında da bir değişiklik yapmaz veya buna ilişkin bir sinyal vermezse de piyasa üzerindeki söz konusu baskı kalkacağından dolar endeksi yine faiz artış baskısı kalkacağından altın fiyatı yüne 1800 Dolar/Ons’un üzerine tırmanacağı düşüncesindeyim. Bu gelişmelerin iç piyasaya yansıması, yarın ( Perşembe günü) olacaktı. Bu gerekçelerle Dolar/TL 9,55-9,50 TL’ye geri çekilirken, 24 Ayar altının gram fiyatında önemli bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum. 24 ayar altın fiyatı 548-553 TL/Gr aralığında küçük çaplı dalgalanabilir. Hepinize bol kazançlı günler diliyorum.   03.11.2022

 

                                                                                                Mehmet Ali Yıldırımtürk

                                                                                        Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

                                                                               www.goldpara.com Genel Yayın Yönetmeni

3/11/2021

FED Başkanı Powell Faiz Artırımı İçin Ne Dedi?

                       FED Başkanı Powell Faiz Artırımı İçin Ne Dedi?

Para piyasalarında bir süreden beri beklediği FED’nin aylık toplantısı dün gerçekleşti. Piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit bırakırken, tahvil geri alımlarında 15 Milyar Dolarlık kesintiye gitti. Yani aylık 120 Milyar Dolarlık tahvil geri alımlarını Kasım ayında 105 Milyar Dolar olarak gerçekleştirecek. Sonraki aylarda ise ekonomideki gelişmelere bakarak karar verecek. Ancak piyasa beklentileri 2022 yılı haziran ayı sonuna kadar tahvil geri alımlarını sonlandırıp, faiz yıl sonuna kadar iki kez küçük oranda faiz artırımı yapacak.

Powell ise dün bu konuda net bir açıklama yapmadı. Faiz artırımı için henüz vaktin erken olduğunu, Covid’in etkisinin azalmaya başladığını ve ekonomide normalleşme süreceğine girdiğini belirtti. Ancak, küresel bazda hala belirsizliklerin olduğunu, ABD ekonomisinde istihdam artışına önem verdiklerini, para programında da bu yönde uygulama yaptıklarını belirtti. Gelecek aylarda istihdam artışını yakından izleyeceklerini ifade etti. Bu açıdan bakıldığında da ABD’de aylık bazda açıklanacak ekonomik verilerden istihdam verisinin ön plana çıkıyor. Diğer taraftan istihdam artışını engelleyen gerekçelerden biri de istihdam maliyetindeki artış. İşletmeler istihdam için personel ücretlerindeki artış, eleman bulmalarını engellediği gözleniyor. İşletmeler enflasyon artışı nedeniyle elemanların daha yüksek ücret istediklerinden yakınıyor. Bu da istihdamı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle bir taraftan FED tarafından enflasyondaki yükselişin geçici olduğu ifade edilse de, küresel bazda enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın sürüyor olması, istihdam maliyetinin artmasında etkili oluyor.

FED Başkanı Powell dünkü faiz toplantısı sonrasındaki basın toplantısında bu konulara açıklık getirmeye çalıştı. Bu açıklamalardan, faiz artırımı için bu sorunların iyileşmesi ön planda olacağı anlaşılıyor. Bu nedenle ABD’den açıklanacak ekonomik veriler ve FED’in aylık toplantıları öncesi para piyasalarında bu sorunlar fiyatlanırken, dolar paritesinde ve buna bağlı olarak diğer yatırım araçlarında dalgalı seyir devam edecek görünüyor.

 Bugün ABD’den açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve yarın açıklanacak Ekim ayı Tarım Dışı İstihdam verisi önemli olacak.  Faiz artırımı konusundaki belirsizlikle dolar paritesi bir miktar gerilerken, altının ons fiyatında temkinli yükseliş görülebilir. İç piyasada dün yüksek gelen Ekim ayı enflasyon sonrası Dolar/TL fiyatındaki yukarı yönlü seyrin de etkisiyle 24 ayar altın fiyatı da dünkü seviyelerine yakın ve hafif üzerinde bir seyir oluşabilir. Teknik olarak  Euro/Dolar 1,1575-1,1625, Dolar/TL 9,6300-9,7500, Ons/Dolar 1765-1785 ve 24 ayar Gr/TL 548-555 bandında hareket edebilir. Hepinize bol kazançlı bir gün dilerim.

 

                                                                                            Mehmet Ali Yıldırımtürk

                                                                                        Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

                                                                               www.goldpara.com Genel Yayın Yönetmeni

 

4/11/2021